antalya muratpaşa belediyesi

Anasayfa > Haberler
Çevreci Komşu Kart ile herkes kazanıyor
Muratpaşa Belediyesi’nin ‘Çevreci Komşu Kart’ projesiyle çevre, komşularımız ve ekonomi kazanıyor. ‘Çevreci Komşu Kart’, ambalaj atıklarının geri dönüşümünü teşvik ederek sürdürülebilir çevre ve dünya hedefine güçlü bir destek sağlıyor.
 
Evlerde yani kaynağında ayrıştırılan ambalaj atıkları, her hanede kadının adına hazırlanan ‘Çevreci Komşu Kart’ta puana dönüşüyor. Yüklenen puanlarla anlaşmalı marketlerden alışveriş yapılabildiği gibi, komşu puanlar sinema salonlarında bilete, Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı aracığıyla üniversite öğrencilerine bursa dönüşebiliyor.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, projenin ambalaj atıklarının yerinde ayrıştırılması ve ödül sistemiyle Türkiye’de ilk olduğunu belirterek “Projemizin geri dönüşüm alanında örnek uygulamalar arasında yer alacaktır” dedi. 
 
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi tarafından başlatılan ve Türkiye’nin ilk ödüllü ambalaj atığı toplama projesi “Çevreci Komşu Kart” tanıtım toplantısı Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir dünya hedefiyle, ambalaj atıklarının geri dönüşüm sürecinin ‘360 derece’ olarak kurgulandığı projede herkes kazanıyor. Toplumun temel yapı taşı aileden başlayarak Antalya’nın, Türkiye’nin ve dünyanın kazandığı proje benzerlerinden, etrafımızı çepeçevre saran ambalajların atık haline dönüştüğü yerde yani evlerde ayrıştırılması ve ayrıştırılan her plastik, cam, kağıt, metalin hanelerde kadının adına çıkartılan Çevreci Komşu Kart’ta puana dönüşmesiyle ayrılıyor.

BİRİKTİRDİKÇE KAZANDI

Belediye Başkanı Uysal’ın konuşması öncesinde Antalya’da eşi ve 2 çocuğuyla birlikte 3 ay önce ‘Çevreci Komşu Kart’ını alarak sistemin bir parçası olan ve kartına yüklenen bin 500 komşu puanla ‘en çok komşu puan’ kazanan Muratpaşa sakinleri listesinde birinci sırada yer alan Ünal Haliç sahne geldi. Haliç, daha önce çöplerini ayrıştırmadan çöpe bıraktığını belirterek “Projeyi anlatmak için Muratpaşa Belediyesi’nin bir ekibi kapımızı çaldı. O günden sonra biz de çöplerimizi ayrıştırarak kağıdı, kartonu, plastiği, camı ve plastiği ayrı ayrı toplamaya başladık. Biriktirdikçe de kazanmaya başladık” diye konuştu.  

ÖRNEK PROJE

Başkan Uysal, tanıtım toplantısında, çalışmayı “Çevreci Komşu Kart, Antalya’mızın kalbi Muratpaşa’dan Türkiye’ye sunulan bir dünya projesidir” sözleriyle özetledi. Türkiye’de hanelerden ambalaj atığı toplanması yasal bir zorunluluk olmasına rağmen herhangi bir yaptırıma tabi olmadığının altını çizen Başkan Uysal, bu nedenle kaynağında ayrıştırılarak toplanan atık miktarının oldukça düşük olduğunu dile getirdi. Kaynağından karışık toplanan çöplerin yüksek maliyet nedeniyle daha sonra da ayrıştırılmadığını belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Doğal kaynakların ve çevrenin korunması için geri kazanıma önem verilmesi gerekiyor. Biz de Muratpaşa Belediyesi olarak, Türkiye’nin geleceğine ve daha yaşanabilir bir dünyaya katkıda bulunma hedefiyle, komşularımıza ‘Atma, biriktir, kazanalım’ dedik ve ambalaj atıklarını hanelerinde ayrıştıranlar için bir ödüllendirme sistemini devreye aldık. Çevreci Komşu Kart projemizin çevreye, ülke ve aile ekonomisine yaptığı katkı ile hem Türkiye’deki diğer geri dönüşüm projelerine örnek olacağına, hem de dünyadaki örnek uygulamalar arasına gireceğine inanıyorum.”

HER TÜRLÜ AMBALAJ ATIĞI DÖNÜŞÜM ZİNCİRİNDE

Hali hazırda ambalaj atıklarının geri dönüşümünde otomat uygulamasıyla birlikte kenti farklı noktalarına farklı renklerde çöp kutuları aracılığıyla atık toplamanın yaygın olarak kullanıldığına dikkat çeken Başkan Uysal, “Geri dönüşüm otomatıyla sadece içecek kutusu geri dönüşüme kazandırılabilirken, çöp kutusu uygulamasının ise çok başarılı olmadığını kabul etmek durumundayız. Çöp kutusu uygulamasında genelde şehir hayatını gündelik akışı içinde oluşan anlık atıkların toplanmasından ibaret kalıyor.  Ama Çevreci Komşu Kart ile otomatlardan farklı olarak yoğurt kasesi, şampuan, süt, deterjan kutusu, kuru gıda ve market poşetleri, kavanozlar, salça ve konserve kutuları gibi tüm ambalajlar, eski gazete, defter, kitap gibi tüm geri dönüştürülebilir atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor” diye konuştu.

ÇEVRECİ KOMŞU KART KADININ ADINA ÇIKIYOR

Başkan Ümit Uysal,  projenin 11 ay önce Memurevleri Mahallesi’nde pilot uygulama olarak başladığını söyledi. Yaklaşık, 160 bin hanede 487 bine yakın nüfusa sahip Muratpaşa’da, 60 bin 31 evde ‘Çevreci Komşu Kart’ hakkında yüz yüze bilgilendirme yapıldığını ve hanelerdeki kadın sakinler adına hazırlanan kartların teslim edildiğini belirten Başkan Uysal, kısa sürede 8 bin 103 kullanıcının aktif olarak projeye dahil olduğunu belirtti. Başkan Uysal, gün geçtikçe büyüyen projeyle 11 ay içinde 624 bin 216 kilogram yerinde ayrıştırılmış ambalaj atığı topladıklarını ve Çevreci Komşu Kartlara 157 bin 210 TL’lik puan yüklediklerini kaydetti.

HERKES KAZANIYOR

Ambalaj atıklarının hanede ayrıştırılmasını sağlayarak, ekonomiye ve aile bütçesine destek olurken, aynı zamanda çöp toplama ve ayrıştırma maliyetinde düşüş, iş gücü, zaman ve yakıt tasarrufu sağlandığını belirten Başkan Uysal, “Yaklaşık 28 milyon ton atığın oluştuğu Türkiye’nin 81 ilinde bu proje uygulanması halinde toplam 6 milyon ton üzerinde, kağıt-karton, plastik, metal ve cam olmak üzere değerli atık kaynağında ayrıştırılıp geri dönüşüm zincirine, dolayısı ile ekonomiye kazandırılacaktır” diye konuştu. Bunun Türkiye ekonomisine 2 milyar TL’nin üzerinde ek kaynak yaratacağını dile getiren Başkan Uysal, ortaya çıkan bu rakamın Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri, Kalkınma, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının 2017 yılı bütçesinden fazla olduğunu söyledi.

GERİ DÖNÜŞÜM İŞÇİLERİ

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ‘Çevreci Komşu Kart’ projesine sokak atık toplayıcılarının da katılımı için çalıştıklarını söyledi. “Herkesin kazandığı bir projede,  birçoğumuz için günün bittiği bir saatte çek çekleriyle koca bir dünyayı omuzlayan dönüşüm işçilerimiz yokmuş gibi davranamazdık” diyen Başkan Uysal, dernekler aracılığıyla Antalya’da sayıları 6 bin civarında olduğu tahmin edilen toplayıcılarla iletişim kurduklarını söyledi. Derneklerle yaptıkları görüşmelerde her sokak toplayıcısının aynı zamanda hisse sahibi olduğu lisanslı toplama şirketi kurmaları önerisini sunduklarını belirten Başkan Uysal, “Bunu birlikte gerçekleştirebilirsek Çevreci Komşu Kart projemizin önemli bir bileşeni de geri dönüşüm işçileri olacak” dedi.
  
SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Evlerde tüketimden kaynaklı ortaya çıkan ambalaj atıklarının ayrıştırılması ve sürdürülebilir bir atık yönetimi uygulamayı amaçlan Çevreci Komşu Kart projesinde ambalaj atıklarını kağıt, plastik, cam ve metal gibi niteliklerine göre ayırıp biriktiriyor. Biriktirilen atıklar her mahalleye belirlenen gün ve saatte gelen belediye görevlilerine teslim ediliyor. Ambalaj atıkların türüne göre tartarak kabul eden görevliler, teslim aldıkları atıkların puan karşılığını Çevreci Komşu Kart’ta POS cihazıyla yüklüyor. Yüklenen puanlar www.cevrecikomsukart.com web sitesinden de takip edilebiliyor.

Kartlara yüklenen puanlarla mahallerde anlaşmalı, her biri Antalya markası olan 15 marketten ekmek, süt, gazete, yumurta, deterjan gibi temel ihtiyaç maddeleriyle çocuklar için oyuncak, çikolata, kırtasiye benzeri temel ihtiyaçlar alınabiliyor. Çevreci Komşu Kart’ta bulunan puanlarla tütün, tütün mamulleri ve alkollü içecek alışverişi yapılamıyor. Aynı zamanda komşu puanlarla anlaşmalı bir sinema salonundan bilet alınabilirken puanlar Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı ‘Sosyal Yardım Fonu’ aracılığıyla üniversite öğrencileri için sağlanan eğitim bursu için de kullanılabiliyor.

ÇEVRECİ KOMŞU KART’LA EV EKONOMİSİNE NE KAZANDIRDI?

2016 Nisan - 2017 Şubat arasında,
 • 327 bin kilogram kağıt –karton,
 • 212 bin kilogram plastik,
 • 99 bin kilogram cam,
 • 42 bin kilogram metal olmak üzere 680 bin kilogram ambalaj atığı toplandı.
 • 8 bin 103 aktif Çevreci Komşu Kart’a 157 bin 210 TL karşılığı komşu puan yükledi.
 • Bunun 92 bin 21 TL’si anlaşmalı 15 market ve 1 sinemada harcandı.
 • 65 bin 188 TL karşılığı komşu puan ise henüz kullanılmadı.

ÇEVRECİ KOMŞU KART ÇEVREYE NE KAZANDIRDI?

Toplanan 327 bin kilogram kağıt-karton atık ile
 • 5 bin 600 ağaç kesilmekten kurtarıldı.
 • 29 bin 500 metrekarelik ormanın yok olması engellendi.
 • 2 bin 500 litre su tasarruf edildi.
 • 1 milyon 400 bin kişiye oksijen sağlanmış oldu.
Toplanan 212 bin kilogram plastik atık ile
 • 2 milyon 960 bin 454 kwh elektrik tasarrufu yapıldı.
 • 1.058 litre akaryakıt tasarrufu sağlandı.
Toplanan 42 bin kilogram metal atık ile
 • 49 bin kilogram demir,
 • 33 bin kilogram kömür,
 • 2 bin 900 kilogram kireç taşı rezervinden tasarruf edildi.
Toplanan 99 bin kilogram cam atık ile
 • 10 bin litre akaryakıt tasarrufu sağlandı.
 • Küresel ısınmaya yol açan 31 bin kilogram karbondioksitin atmosfere salınması engellendi.
Haber Tarihi :17 Mart 2017 Cuma
Anasayfa
Haberler