×
×
Kardeş Kentler
Anasayfa>MURATPAŞA>Kardeş Kentler
Kardeş Kent; yerel yönetimler arasında bilgi, birikim, teknoloji konularında işbirliği, kültür, sanat, turizm, spor gibi konularda paylaşım, uluslar arasında dostluk, barış, kardeşlik köprüleri kurmak, çevre gibi küreselleşen sorunlara karşı ortak hareket ve çözüm arayışının somut ifadesidir. Avrupa'nın gözde kentleri arasında yeralan ve büyük beğeni kazanan Muratpaşa Belediyesi ile dünyanın her kıtasından pekçok ülkesinden kentler, Kardeş Kent olmak istemektedir. Muratpaşa Belediyesi'nin iki Kardeş Kenti bulunmaktadır;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) Girne ile 6 Ağustos 2009 tarihinde Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın arasında imzalan protokol ile Kardeş Kent olundu. Girne'de imzalanan Kardeş Kent protokolü ile iki kent arasında kültür, sanat, ekonomi, çevre ve spor  gibi konularda işbirliği gerçekleştiriliyor.
 
Girne Belediyesi Web Sitesi


Muratpaşa Belediyesi, KKTC Girne Belediyesi'nin ardından Çin Halk Cumhuriyeti'nin Guilin Belediyesi ile kardeş kent oldu. Kardeş kent olunmasına ilişkin iyi niyet imzaları, 31 Ekim 2011 tarihinde  Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ile Guilin Belediye Başkanı Su Zenglin tarafından atıldı. Kültürel, sosyal, sportif ve turizm açısından işbirliği için önemli bir adım olan kardeş kent protokolü ile iki ulus arasında barış ve kardeşlik için de adım atılmış oldu.

Guilin Belediyesi Web Sitesi